تبلیغات
iranrahavard - آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف

آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف

نویسنده : بهترین وبلاگ Ž شنبه 17 تیر 1396 12:08 ب.ظ  •   مفیدستان:

ساخت پاوربانک روش‌های مختلفی دارد؛ می‌توانید پاوربانک را مخصوص موبایل یا مخصوص میکروکنترلر بسازید، از باتری‌هایی با ظرفیت‌های مختلف استفاده کنید یا مدار پاوربانک را به روش‌های مختلف بسازید. اینکه کدام یک از این گزینه‌ها را انتخاب کنید، به کارکردهایی که برای پاوربانک در نظر دارید بستگی دارد. به همین خاطر می‌توانید آموزش ساخت ده‌پاوربانک مختلف را در ساختنی پیدا کنید.

در این پست هم آموزش ساخت یک مدار پاوربانک دیگر را یاد می‌گیرید. این مدار با باتری‌های ۳٫۷ ولتی ساخته می‌شود. اگر چند باتری بدون استفاده دارید، دست بکار بشوید و با آنها مدار پاوربانک بسازید. در این آموزش، طرز ساخت مدار پاوربانک به دو روش مختلف را یاد می‌گیرید. به این ترتیب می‌توانید روشی را انتخاب کنید که برایتان ساده تر است.

پاوربانک چطور کار می‌کند؟

قبل از اینکه سراغ آموزش ساخت پاوربانک برویم، بهتر است طرز کار پاوربانک را بدانیم. وقتی از باتری لیتیوم یونی ۳٫۷ ولتی برای ساخت پاوربانک استفاده می‌کنیم، یک مشکل جدی خواهیم داشت. ولتاژ این باتری برای شارژ گوشی هوشمند کافی نیست. وقتی دو باتری مشابه را بهم وصل می‌کنیم، جریان برق طوری بین آنها مبادله می‌شود که یک وضعیت متعادل در هر دو باتری ایجاد می‌شود و باتری‌ها می‌توانند به مقدار شارژ یا سطح برق یکسان برسند.

اگر پاوربانک را با یک باتری ۳٫۷ ولتی که تا سطح ۴٫۲ ولت شارژ شده بسازیم و آن را به گوشی وصل کنیم که سطح جذب شارژ آن ۳٫۳ ولت است، هر دو باتری برای تبادل جریان سعی می‌کنند و به سطح یکسان ۳٫۷۵ ولت می‌رسند ((۳٫۳ + ۴٫۲) / ۲ = ۳٫۷۵V).

جریان ۳٫۷۵ ولتی برای شارژ باتری که باید با ولتاژ ۴٫۲ ولت شارژ بشود، کافی نیست. به همین خاطر باید مدار را طوری طراحی کنیم که این جریان تقویت بشود و به سطح مورد نظر برسد.

ساخت مدار پاوربانک ۳٫۷ ولتی

در تصویر زیر ساختار کلی طراحی پاوربانک را می‌بینید:

مدار پاوربانک
مدار پاوربانک

همانطور که می‌بینید مدار یک سلول باتری ۳٫۷ ولتی را شارژ می‌کند. برای اینکه بتوانیم از این پاوربانک ۳٫۷ ولتی برای شارژ باتری ۴٫۲ ولتی استفاده کنیم، به یک مدار تقویت کننده نیاز داریم. این مدار تقویت کننده یا مبدل بوست ولتاژ را می‌توانید با تراشه تایمر ۵۵۵ یا مدار ژول دزد بسازید.

ساخت مدار با تایمر ۵۵۵

برای تقویت خروجی مدار پاوربانک از یک مدار بوست شارژر ساده که با تایمر ۵۵۵ ساخته می‌شود، استفاده می‌کنیم. شماتیک این مدار بوست را در زیر می‌بینید:

مدار پاوربانک با تایمر 555
مدار پاوربانک با تایمر ۵۵۵

القاگر L با پیچاندن ۵ دور سیم مسی عایق دار ۲۲SWG دور هسته فریت توریدال ساخته می‌شود. در شماتیک از دو مقاومت متغیر استفاده شده که باید طوری تنظیم بشوند که بهترین و موثرترین خروجی را از مدار بوست بگیرند.ولتاژ قطعه C همان خروجی مدار است که برای شارژ دستگاه خارجی استفاده می‌شود. وقتی از مدار بوست برای ساخت پاوربانک استفاده می‌کنیم، باید ولتاژ خروجی را روی ۵ ولت تنظیم کنیم.این شماتیک شامل یک مدار توکار شارژ باتری ۳٫۷ ولتی هم هست که از امیتر TIP122، دیود زنر ۵ ولتی و یک لامپ رشته ۶V/100Ma کوچک ساخته می‌شود.در حین شارژ باتری ۳٫۷ ولتی از طریق پایه امیتر ترانزیستور، لامپ رشته ای روشن می‌ماند. وقتی باتری به سطح شارژ کامل نزدیک بشود، نور لامپ کمتر می‌شود و بعد از شارژ کامل، خاموش می‌شود.

دیود زنر ۵ ولتی این اطمینان را می‌دهد که ولتاژ امیتر TIP122 هیچگاه بیشتر از ۵ ولت نمی‌شود. البته با اضافه کردن یک سری دیود ۱N4007، این مقدار به ۴٫۳ ولت کاهش یافته است. چند دیود ۱N4007 دیگر هم به پایه ترانزیستور BC557 وصل شده اند که در حین شارژ باتری مدار، تایمر ۵۵۵ و مدار بوست را غیرفعال نگه می‌دارد. بهتر است ورودی شارژ مدار پاوربانک را از یک نوع یونیت شارژ گوشی هوشمند SMPS یا سویچینگ دریافت کنید.

ساخت مدار بوست با ژول دزد

اگر فکر می‌کنید ساخت مدار بوست با تایمر ۵۵۵ پیچیده است، می‌توانید از ایده مدار ژول دزد برای تقویت ولتاژ خروجی مدار پاوربانک استفاده کنید. برای اینکار، مدار بوست را طبق شماتیک زیر بسازید:

مدار پاوربانک با مدار ژول دزد
مدار پاوربانک با مدار ژول دزد

در این مدار از یک مقاومت ۲۲۰ اهم/یک وات برای R1 و ترانزیستور ۲N2222 برای T1 استفاده می‌کنیم. کویل از هسته فریت توریدال T18 و با ۲۰:۲۰ دور برای هر دو کویل اولیه و ثانویه ساخته می‌شود (در صورتی که ورودی مدار از باتری AAA 1.5 ولتی گرفته بشود). البته اگر از باتری لیتیومی‌پلیمری به عنوان ورودی مدار استفاده می‌کنید، باید نسبت دور سیم‌ها را به ۲۰:۱۰ تغییر بدهید (۲۰ دور سیم در پایه کویل قرار می‌گیرد).

ممکن است برای ترانزیستور هم به هیت سینک نیاز داشته باشیم.

چطور پاوربانک برپایه مدار ژول دزد را شارژ کنیم؟

اگر از روش دوم یعنی مدار ژول دزد برای ساخت پاوربانک استفاده کرده اید، باید نکات خاصی را برای شارژ آن رعایت کنید. در تصویر زیر می‌توانید طراحی کامل مدار پاوربانک برپایه مدار ژول دزد را ببینید:

مدار پاوربانک با مدار ژول دزد
مدار پاوربانک با مدار ژول دزد

در این مدار TIP122 به همراه دیود زنر پایه کار رگولاتور ولتاژ را می‌کند و به عنوان شارژ باتری تثبیت شده برای باتری متصل به مدار استفاده می‌شود. مقدار Zx ولتاژ شارژ را مشخص می‌کند و مقدارش باید طوری انتخاب بشود که کمی‌پایین تر از سطح شارژ کامل باتری باشد. برای مثال اگر از باتری لیتیوم یونی استفاده می‌کنید، باید مقدار Zx را ۵٫۸ ولت در نظر بگیرید تا باتری بیش از حد شارژ نشود. از این ۵٫۸ ولت، LED حدود ۱٫۲ ولت و TIP122 حدود ۰٫۶ ولت را جذب می‌کند و در نتیجه باتری ۳٫۷ ولتی فقط می‌تواند ۴ ولت جذب کند که کاملاً مناسب است.

اگر از باتری AAA 1.5 ولتی (۵ تا به صورت سری) برای شارژ مدار پاوربانک استفاده می‌کنید، باید دیود زنر را با یک دیود ۱N4007 جایگزین کنید و کاتد آن را به زمین وصل کنید.

LED برای نشان دادن وضعیت شارژ باتری متصل به مدار استفاده می‌شود. وقتی LED روشن و کاملاً درخشان باشد، یعنی باتری کاملاً شارژ است.

ورودی DC این مدار شارژ را می‌توانید از شارژ AC/DC معمولی گوشی موبایل تان فراهم کنید.

این مدار پاوربانک کارایی کافی برای شارژ انواع باتری گوشی هوشمند را دارد. با این حال طراحی نسبتاً پیچیده، ساخت یا شخصی سازی آن برای مبتدی‌ها کمی‌دشوار است. اگر ترجیح می‌دهید از مدارهای ابتدایی‌تر استفاده کنید (که طرز ساخت ساده‌تری دارند)، یکی از سه پیکربندی زیر را برای مدار پاوربانک استفاده کنید.

این سه مدار پاوربانک از حداقل قطعات ممکن ساخته می‌شوند و ساخت آنها نیاز به دانش و مهارت زیادی ندارد. البته در این مدارها باید از دو باتری ۳٫۷ ولتی استفاده کنید.

دیاگرام مدار اول
دیاگرام مدار اول

مدار اول که شماتیک آن را در بالا می‌بینید، از ترانزیستور پیروی امیتر برای شارژ باتری گوشی هوشمند استفاده می‌کند. قطعه ۱K طوری تنظیم می‌شود که جریان ۴٫۳ ولتی دقیق و پایدار را از امیتر ترانزیستور رد کند.

دیاگرام مدار دوم
دیاگرام مدار دوم

مدار دوم از رگولاتور ولتاژ ۷۸۰۵ برای کامل کردن فرایند شارژ پاوربانک استفاده می‌کند.

دیاگرام مدار سوم
دیاگرام مدار سوم

در مدار سوم از محدود کننده جریان LM317 برای ساخت پاوربانک استفاده شده است. این طراحی نسبت به دو مدار دیگر کارآمدتر است چون هم ولتاژ و هم جریان را کنترل می‌کند.

در هر سه مدار بالا برای شارژ دو باتری ۳٫۷ ولتی از شبکه TIP122 استفاده می‌شود که در بخش مدار بوست ولتاژ درباره آن توضیح دادیم. البته باید دیود زنر ۵ ولتی را به دیود زنر ۹ ولتی تغییر بدهید و ورودی شارژ را از آداپتور SMPS 12ولت/یک آمپر فراهم کنید.

اگر از این روش‌های برای ساخت مدار پاوربانک استفاده کردید، تجربه‌تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب

آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری 3.7 ولتی به دو روش مختلف

عنوان مطلب

آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف

توضیح کوتاه

با باتری ۳٫۷ ولتی مدار پاوربانک مخصوص گوشی هوشمند بسازید.

نویسنده

عاطفه اسدزاده

بیشتر بخوانید:لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9-%d8%a8%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%d8%aa%d8%b1%db%8c-%db%b3%d9%ab%db%b7-%d9%88/

آخرین ویرایش: - -

سه شنبه 8 اسفند 1396 07:28 ب.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.

I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.

I will certainly comeback.
سه شنبه 26 دی 1396 05:25 ق.ظ
Now that you know about video editing along with the things you need you are ready to begin with your way
of amateur filmmaker to professional director.
These guides enable you to practice when you are and have
the time and energy to do so. Here you can shop by theme or browse
an entirely variety of themes if you're sill unsure on the
to base the party.
یکشنبه 24 دی 1396 03:34 ق.ظ
You can even replace your chosen MP3 music with one of these
in order that if you are regarding the gym, you possibly
can still understand interesting points through the book
or listen towards the docs from perform which you have to examine.
It took about a couple of months to learn the text and the
raucous, discordant (to my ears) "melody. Instead of enjoying karaoke parties, it is possible to always consider the music that will create your personal song, by plugging it to your TV sets.
سه شنبه 19 دی 1396 07:59 ب.ظ
It's remarkable designed for me to have a web page, which
is good designed for my experience. thanks admin
جمعه 15 دی 1396 03:57 ق.ظ
Does your site have a contact page? I'm having problems locating
it but, I'd like to send you an email. I've got some ideas for your
blog you might be interested in hearing.
Either way, great website and I look forward to seeing
it develop over time.
پنجشنبه 14 دی 1396 03:42 ب.ظ
You can even replace your preferred MP3 music using these to ensure even if you
are in regards to the gym, you'll be able to still understand interesting points from your
book or listen for the docs from perform that you simply have to examine.
These guides let you practice when you are ready and have the time to do so.

This can be very advantageous for you because if you're a fast learner, with just an effort,
you could possibly learn all you could wanted to very easily and free.
دوشنبه 4 دی 1396 05:11 ب.ظ
Many of these shows are situated in bigger cities like New York or Los Angeles,
which means you arrive at travel at no cost when you
get to the finals. You don't have to invest in the greatest
or heaviest tripod for personal use. This can be very advantageous to you if you are a fast learner, with just a
shot, you may learn whatever you planned to quickly and free.
یکشنبه 3 دی 1396 10:07 ب.ظ
Many of these shows are based in bigger cities like New York or Los
Angeles, so that you be able to travel for free when you get in the
finals. " It was President Theodore Roosevelt who had given it the category of White House in 1901. Here you can shop by theme or browse an entirely selection of themes if you're sill unsure on the to base the party.
پنجشنبه 23 آذر 1396 03:40 ق.ظ
As a result of their efforts, Positive View's events have received coverage from the 3
major global television networks and also have been streamed for online
viewing. It took about three months to find out what and
also the raucous, discordant (to my ears) "melody. You need a special connector typically known as a Fire wire or sometimes known as an IEEE 1394 high band connector.
دوشنبه 20 آذر 1396 03:28 ق.ظ
The camera could make the brightest of scenes
resemble it turned out taken during an eclipse.
These guides enable you to practice when you are and have the
time to do so. This can be very advantageous to you if you might be a
fast learner, with just a shot, you may learn all you could desired to
quickly and free.
دوشنبه 13 آذر 1396 08:48 ب.ظ
The camera could make the brightest of scenes appear to be it absolutely
was taken during an eclipse. You don't have
to purchase the greatest or heaviest tripod web hosting use.
You need a special connector typically referred to as
a Fire wire or commonly known as as an IEEE 1394 high band connector.
چهارشنبه 1 آذر 1396 11:33 ق.ظ
The process begins in the uncomplicated activity of your account option.
They will shun jobs and then there isn't benefit to the city involved.
With the amount of el cheapo acoustic guitars being created nowadays you'll likely need somebody you trust to help you choose a guitar.
یکشنبه 28 آبان 1396 02:22 ب.ظ
Now that you learn about video editing and the what you require
you are ready to start out your way of amateur filmmaker
to professional director. These guides permit you to
practice when you are prepared and also have the time for it to do so.
This can be very advantageous to you personally as if you might be a fast learner, with
just a trial, you could possibly learn all you planned to simply and free.
چهارشنبه 24 آبان 1396 10:05 ق.ظ
You can even replace your favorite MP3 music using these to make
sure that even if you are about the gym, you possibly can still understand interesting points from the book or listen for the docs
from perform that you simply need to examine. These guides enable you to practice when you are prepared and still have the time and energy to do so.
Instead of enjoying karaoke parties, it is possible to always
make music and create your own song, by plugging it in your TV sets.
سه شنبه 23 آبان 1396 09:56 ب.ظ
Aloe vera, A Vegetal Milagrosa”. 1978. 6v.
Ed. Mundo, 1997.
دوشنبه 10 مهر 1396 07:48 ب.ظ
Businesses are erasing the boundaries between nations and as a
fruit, communication play the requisite portion in expanding your reach
as entrepreneur. Communication, in this be important, is the wit
to translate between any lingua franca doublet there is
and the transfer services bourgeon has made it disinterested easier.
You valid be enduring to change steady the flock you trusteeship your transference offers legitimate accommodation, which can be verified close checking the reviews of
the particular one.
شنبه 8 مهر 1396 04:42 ق.ظ
Welp, I have 2 hours for that 10 page research paper.
I think my procrastinating skills have reached mastery levels.


( >. <)
جمعه 7 مهر 1396 08:27 ب.ظ
Holy shit.  i somehow got an interview coming up with mckinsey and
have never done any of these before.  fml.
پنجشنبه 6 مهر 1396 03:25 ق.ظ
I'd just like to point out that the term "anti-social"
used in this [video's] context is inappropriate psychological-wise.
Rather than "anti-social" the correct term should be "Asocial"
(absence if socialising tendencies and habits).
I know this comment sounds "know-it-all" and i admit
that i don't know everything. but as a psychology student,
hearing psych terms used inappropriately is in a way It just feels wrong man.
Tl;dr Use the term "Asocial" rather than "anti-social", because the latter's real definition is a note too violent and chaotic, if you know my meaning (see: Joker from the Batman).

Good day. Very interesting and informative video nonetheless!
سه شنبه 4 مهر 1396 08:48 ب.ظ
Shad, did you ever publish your work(s)? I was hoping to find some but
no luck so far :(
پنجشنبه 23 شهریور 1396 04:45 ق.ظ
It has never been easier to opt between the rewriting services, as all consumer opinions and testimonials are gathered in identical see for you to pick the best.
Levant injurious je sais quoi and as a end result inadequate endure beside consulting any rewording website reviews.
Utterly written testimonials will manual you through the approach
of selecting the one and only rendering waiting that settle upon fit
your needs.
پنجشنبه 9 شهریور 1396 03:31 ب.ظ
I know this if off topic butt I'm looing into starting my own weblog and was
curious what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like
yours would cost a pretty penny? I'm not very wweb smart so I'm not 100% positive.
Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate
itI have a website in persian language which is about SEO and link bilding and backlink exchange, if you
were persian I would invite you to ake a look at my website.
یکشنبه 29 مرداد 1396 06:41 ق.ظ
Mommy ɑnd Daddy hugged the twins aas a гesult of
itt was getting time to get to bed. ?Mommy thhinks one of thе best factoг about God is hе gave me
theѕe two᧐ little rascals and thеy are one of the best thing in Mommy?s world.?

She said cuddling and tickling both boys. That was thе kind of factor mommies always say.
The gіggled and hugged Mommy and have been virtually ready to go to their bunk beds when Lee said.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 04:46 ب.ظ
hey there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here.

I did however expertise several technical issues using this web
site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your web host is OK?
Not that I'm complaining, but sluggish loading instances
times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.

Well I'm adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective intriguing content.
Ensure that you update this again soon.
پنجشنبه 5 مرداد 1396 06:48 ب.ظ
Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with
hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks
of hard work due to no backup. Do you have any methods to protect against
hackers?
پنجشنبه 5 مرداد 1396 09:15 ق.ظ
Wow, this post is nice, my sister is analyzing
these kinds of things, therefore I am going to convey her.
پنجشنبه 5 مرداد 1396 02:32 ق.ظ
Hi, Neat post. There is an issue with your web site in web explorer, may test
this? IE still is the market leader and a good part of folks
will miss your wonderful writing due to this problem.
جمعه 30 تیر 1396 03:56 ق.ظ
ᏔE WILL.? They both shouted they usually ran to the bed room bickering about ᴡho getѕ tto go
firѕt.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر